Kinnitatud
Kohtla-Järve Lasteaia Punamütsike
hoolekogu koosolekul 21.11.20
protokoll nr 1-4/04
KOHTLA-JÄRVE LASTEAIA PUNAMÜTSIKE KODUKORD
1. Üldsätted
1.1. Kodukord tugineb koolieelse lasteasutuse seadusele ja teistele asjakohastele õigusaktidele.
1.2. Lasteasutuse kodukorra koostas direktor ja kinnitas hoolekogu.
1.3. Kodukord on kohustuslik täitmiseks lastele, vanematele ja lasteasutuse töötajatele.
1.4. Kodukorras sätestatakse laste ja töötajate vaimset ning füüsilist turvalisust ohustavate olukordade ennetamise, neile reageerimise, juhtumitest teavitamise, nende lahendamise ning meetmete rakendamise kord.
1.5. Lasteaia kodukorda muudetakse vastavalt lasteaia tegevust reguleerivate õigusaktide muudatustele, hoolekogu, pedagoogilise nõukogu või juhtkonna ettepanekutele ning sisehindamise käigus ilmnenud parendusvajadustele.
1.6. Kodukord on avalikustatud lasteaia veebilehel (www.lasteaedpm.edu.ee) ja paberkandjal kättesaadav direktori kabinetis.
2. Koostöö lapsevanematega
2.1. Kohtla-Järve Lasteaed Punamütsike eeldab lapsevanematelt usaldust lasteaia ja rühma töötajate vastu, mis tagab lastele rahuliku kohanemise ja turvatunde.
2.2. Lapsevanem esitab õpetajale tõesed andmed lapse, enda ja lisakontaktisiku kohta.
2.3. Lapsevanem on oodatud liituma e-päevikuga ELIIS (liitumisjuhend on kättesaadav lasteaia kodulehel ja rühma infostendil), et olla kursis lapse arengukaartide, õppetegevuste (nädalaplaanid, igapäevased õppetegevuste kirjeldused, fotod, videod) ning puudumiste või muu info vahetamisega õpetajaga.
2.4. Lapsevanem teavitab õpetajat viivitamatult enda või lisakontaktisiku andmete (nimi, telefoninumber, elukoht, e-posti aadress) muutumisest, et õpetaja saaks vajadusel kiiresti ühendust võtta.
2.5. Lapsevanem jälgib regulaarselt oma e-posti aadressi, mille ta esitas lasteaiataotluse tegemisel. Lasteaia arve edastab Kohtla-Järve Linnavalitsuse raamatupidaja lapsevanema e-posti aadressile järgneva kuu alguses. Lasteaiatasu koosneb osalustasust ja toidurahast.
2.6. Informatsiooni lasteaias toimuva kohta saab lapsevanem e-päevikust ELIIS, rühma stendilt, e-posti teel, vestluste kaudu ning lasteaia kodulehelt (www.lasteaedpm.edu.ee).
2.7. Individuaalsed arenguvestlused lapsevanemaga toimuvad vähemalt kord aastas.
2.8. Lapsel on rühmas arengumapp, mida koostavad õpetaja, abiõpetaja koos lapse ja lapsevanemaga. Selles kajastatakse lapse isiksuse kujunemise etappe alates lasteaeda tulekust kuni kooliminekuni.
2.9. Küsimuste või ettepanekute korral pöördub lapsevanem õpetaja, logopeedi, juhtkonna või hoolekogu liikme poole vastavalt nende pädevusele.
2.10. Lapse lasteasutusest väljaarvamiseks esitab lapsevanem lasteaia direktorile kirjaliku avalduse (avalduse vorm on kättesaadav lasteaia kodulehelt või direktori kabinetist).
2.11. Osalustasu ja toidukulu tasub lapsevanem linnavalitsuse esitatud arve alusel hiljemalt iga kuu 25. kuupäevaks. Osalustasu arvestatakse jooksva kalendrikuu eest, toidukulu eelmise kalendrikuu eest vastavalt lapse kohalolekupäevadele. Tasumata summad nõuab linnavalitsus sisse seaduses sätestatud korras.
3. Lapse tervise, heaolu ja arengu toetamine
3.1. Lapsevanem teavitab lasteaia direktorit kirjalikult lapse terviseseisundist tulenevatest eritingimustest, mille alusel personal kohandab võimalusel päevakava, kasvukeskkonda ning õppe- ja kasvatustegevuse korraldust.
3.2. Lasteasutusse ei lubata last, kelle terviseseisund võib kahjustada tema enda või teiste tervist.
3.3. Rühma töötaja jälgib lapse terviseseisundit lasteasutusse vastuvõtul ja seal viibimise ajal ning teavitab tervise- või käitumishäiretest lapsevanemat ja vajadusel direktorit. Lapse haigestumisel lasteasutuses teavitavad õpetajad viivitamatult lapsevanemat, kes peab lapse esimesel võimalusel koju viima.
3.4. Tõsisema haigestumise või vigastuse korral kutsub rühma töötaja kiirabi ja võtab ühendust lapse vanemaga. Juhtumist teavitatakse direktorit. Vanema või kiirabi saabumiseni on laps järelevalve all. Vajadusel antakse esmast abi kuni kiirabi saabumiseni. Lasteaia personal on läbinud esmaabiandja koolituse.
3.5. Lapse nakkushaigusesse haigestumiseks teavitab vanem õpetajat esimesel võimalusel.
3.6. Lasteasutuses ei anta lapsele ravimeid, välja arvatud erajuhul kui arst on kroonilise terviserikke korral määranud lapsele ravimise (nt suhkruhaigus, astma). Sellisel juhul antakse ravimeid arsti määratud annuses ja üksnes vanema vastutusel, kokkuleppel lasteasutuse direktoriga.
4. Lapse lasteaeda toomine ja lasteaiast viimine
4.1. Kohtla-Järve Lasteaed Punamütsike on avatud tööpäeviti kell 07:00–18:00.
4.2. Enne lapse esmakordset lasteaeda toomist teavitab lapsevanem direktorit ja rühmaõpetajat lapse tervislikust seisundist, kroonilistest haigustest, allergiatest ning hariduslikest erivajadustest. Kohanemisperioodil lepitakse rühmaõpetajaga kokku lapse päevakava ja kojuminekuaeg.
4.3. Lapsevanemal on õigus tuua laps lasteaeda ja viia sealt ära endale sobival ajal, järgides rühma päevakava. Hommikusöögi ja õppetöö alguseks on soovitatav laps tuua lasteaeda õigeaegselt. Hilinemise korral teavitab lapsevanem rühmaõpetajat, et arvestada õppetöö ettevalmistamisel ning lisada laps sööjate nimekirja.
4.4. Kui laps ei tule lasteaeda, teavitab lapsevanem sellest rühma telefonil või ELIISi e-päevikus eelneval päeval või hiljemalt samal päeval kella 08:30-ks.
4.5. Hommikul annab lapsevanem või tema volitatud isik lapse isiklikult üle rühma töötajale (õpetajale, abiõpetajale või õpetaja abile), tagades sellega lapse turvalisuse.
4.6. Lapsevanemal ei ole lubatud saata last üksinda lasteaeda või rühma.
4.7. Kui lapsele tullakse järele, annab õpetaja/abiõpetaja/õpetaja abi lapse isiklikult üle lapsevanemale
4.8. Kui lapsele tuleb järele keegi teine peale vanema, teavitab lapsevanem sellest eelnevalt õpetajat.
4.9. Alates hetkest, kui õpetaja on lapse vanemale üle andnud, vastutab lapsevanem lapse eest nii lasteaia ruumides kui ka õuealal.
4.10. Lapsevanem veendub last koju viies, et rühma töötaja on lapse lahkumisest teadlik.
4.11. Laste turvalisuse tagamiseks sulgevad kõik lasteaia territooriumilt lahkujad enda järel värava vastavalt sulgemiseks ette nähtud võimalustele.
4.12. Lasteaia sulgemise ajaks, s.o kell 18:00, peavad kõik lapsed olema lasteaiast lahkunud. Hilinemise korral teavitab lapsevanem rühmaõpetajat. Hilinemine ei tohi muutuda harjumuspäraseks.
4.13. Kui lapsele ei ole lasteaia sulgemise ajaks järele tuldud, võtab õpetaja ühendust lapsevanema või vajadusel lisakontaktisikuga.
4.14. Lapsevanemal on keelatud viibida lasteaia territooriumil või üritustel ebakaines olekus või uimastijoobes, samuti ei ole lubatud sellises seisundis lapsele järele tulla. Last ei anta üle isikule, kelle seisund või käitumine võib ohustada lapse tervist, elu või turvalisust.
4.15. Kui lapsevanem ei ole lapsele järele tulnud hiljemalt 30 minutit pärast lasteaia sulgemist ning õpetajal ei õnnestu lapsevanema või kontaktisikuga ühendust saada, teavitab ta kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötajat või vajadusel lasteabi telefonil 116 111. Edasine tegutsemine toimub lastekaitsetöötaja juhiste järgi. Juhtumist teavitatakse koheselt lasteaia direktorit.
5. Riietus
5.1. Lapsevanem tagab, et lapse riided, peakate ja jalanõud vastavad lapse kasvule, eale ja ilmastikutingimustele. Riietus peab olema puhas, korralik ja kergesti suletavate kinnistega. Vahetusjalanõud peavad olema mugavad, praktilised, kergesti jalga pandavad ja jalast võetavad, libisemiskindla tallaga ning kindlalt jalas püsivad, et vähendada komistamis- ja kukkumisohtu.
5.2. Soovitatav on tuua lapsele lasteaeda eraldi õueriided, milles laps tunneb end mugavalt ega pea muretsema nende määrdumise pärast.
5.3. Lapsel peaksid olema isiklikud hügieenivahendid, nagu kamm, taskurätikud ja vajadusel vahetuspesu ning spordiriided.
5.4. Lapse riietel ei tohi olla ohtlikke detaile, nagu nöörid, sallid või haaknõelad. Salli asemel on soovitatav kasutada sallkraed.
5.5. Isiklike asjade kaotsimineku vältimiseks on soovitatav need märgistada lapse nimega.
5.6. Lasteaed ja rühma õpetajad ei vastuta ehete eest, mida lapsed kannavad (nt kõrvarõngad, ketid, ristid, sh väärismetallist esemed). Lapsele ei ole soovitatav panna kaela kaunistusi või riste tugeva niidi või nööriga; eelistada tuleks peenikesi kette.
6. Mäng ja õuesolek
6.1. Lapsed viibivad lasteaias õues 1–2 korda päevas, olenevalt ilmastikutingimustest.
6.2. Talvel ei viida lapsi õue, kui õhutemperatuur on -20 °C või madalam. Kui temperatuur on -15 °C, lühendatakse õuesoleku aega 20 minutini, arvestades ka tuule kiirust ja muid ilmastikutingimusi.
6.3. Laste turvalisuse huvides on jalgrataste, tõukerataste ja rulluiskude kasutamine lasteaia territooriumil keelatud, välja arvatud juhul, kui on korraldatud spetsiaalsed rattapäevad või -üritused, kus on tagatud ohutus ja järelevalve.
6.4. Lasteaed ei vastuta kodust kaasa toodud jalgrataste, tõukerataste, rulluiskude, lapsevankrite, rulade ja kelkude säilimise eest.
6.5. Laps võib lasteaeda kaasa tuua isiklikke mänguasju kokkuleppel õpetajaga, seejuures tingimusel, et need on puhtad, ohutud ja ei sisalda väikseid osi, mis võivad põhjustada lämbumisohtu. Kaasamiste puhul kehtib põhimõte: "Ma ei ole kade ja luban ka teistel oma mänguasjaga mängida." Lasteaia töötajad ei vastuta isiklike mänguasjade kadumise või kahjustumise eest.
6.6. Kui laps võtab kogemata lasteaia mänguasja või teise lapse isikliku eseme koju kaasa, palume see esimesel võimalusel tagastada ning selgitada lapsele, miks on oluline võõraid asju ilma loata mitte kaasa võtta.
6.7. Rühmades on kombeks tähistada laste sünnipäevi. Õpetaja ja lapsevanem lepivad kokku tähistamise üksikasjades. Teiste laste kostitamiseks on lubatud tuua komme ja küpsiseid. Lasteada ei kutsuta animaatoreid.
7. Turvalisuse tagamine
7.1. Lasteaia töötajad loovad füüsilise ja vaimse keskkonna, mis on ohutu, turvaline ning pakub lastele mitmekesiseid mängu-, õpi- ja loovtegevusi ning kehalise aktiivsuse võimalusi. Töötajad tegutsevad alati lapse parimaid huve silmas pidades.
7.2. Lasteaia spordi- ja mänguvahendid vastavad laste eale ja arengutasemele ning on regulaarselt kontrollitud ja hooldatud, et tagada nende ohutu kasutamine.
7.3. Võõrastel isikutel on lasteaia ruumidesse omavoliline sisenemine keelatud.
7.4. Laste omavoliline lahkumine hoonest või territooriumilt on keelatud. Laps võib lahkuda ainult koos lasteaia töötaja, vanema või vanema eelnevalt nimetatud isikuga.
7.5. Lasteaia töökorraldus tagab, et rühma lahtioleku ajal vastab täiskasvanute ja laste suhtarv koolieelse lasteasutuse seaduses/alusharidusseaduses sätestatud normidele.
7.6. Laste puhkeajal viibivad rühma töötajad laste juures, tagades nende turvalisuse ja vajadusel pakkudes tuge. Kui laps ei soovi magada, luuakse talle võimalus vaikseks tegevuseks, mis ei häiri teisi lapsi.
7.7. Õuesoleku ajal tagab rühma töötaja laste turvalisuse õuealal. Kui teisel rühma töötajal on vajadus minna osade lastega tuppa, peab ülejäänud laste järelevalve olema tagatud.
7.8. Õppekäikude ajal väljaspool lasteaeda kannavad lapsed ja rühma töötajad helkurveste ning liiguvad koos, järgides liiklusohutuse reegleid. Laste rühmaga on kaasas piisav arv täiskasvanuid, et tagada laste turvalisus.
7.9. Lasteaia uksed ja väravad on turvalisuse huvides suletud. Lapsevanemad ja töötajad sulgevad enda järel uksed ja väravad, et vältida kõrvaliste isikute sisenemist ning tagada laste turvalisus.
7.10. Lasteaia õueala on motoriseeritud sõidukitele suletud, välja arvatud lasteaia töötajate ja teenindava transpordi jaoks, kellel on vastav luba.
7.11. Lasteaia mängualal ei ole lubatud sõita jalgratta või tõukerattaga; neid tuleb lükata käekõrval.
7.12. Lasteaia hoones on keelatud sõita tõukerataste, rulluiskude või muude sarnaste vahenditega.
7.13. Lasteaia hoones ja territooriumil on keelatud viibida koos lemmikloomadega, nagu koerad või kassid, välja arvatud erijuhtudel, mis on eelnevalt kooskõlastatud lasteaia juhtkonnaga.
7.14. Lapsevanemad ja lasteaia töötajad on kohustatud viivitamatult teavitama rühma töötajaid või direktorit olukordadest, mis võivad ohustada laste või töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust.
7.15. Lasteasutuse töötajate ja vanemate ühine eesmärk on ennetada vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavaid olukordi. Lapsed, vanemad ja töötajad reageerivad viivitamatult sellistele olukordadele; võimalusel lahendatakse need kohapeal või teavitatakse rühma töötajat ja/või lasteaia direktorit.
7.16. Vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavate olukordade lahendamine ning meetmete rakendamine toimub järgmiselt: tulekahju korral tulekahju avastaja teavitab otsekohe direktorit lühinumbril; seejärel helistatakse viivitamatult Päästeametisse. Majandusjuhataja (tuleohutuse eest vastutav isik) korraldab evakueerimise, õpetajad viivad lapsed hoonest välja ning vanemaid teavitatakse olukorrast esimesel võimalusel.
7.17. Lasteaias on kiusamise ennetamise võtmeisikuks õpetaja, kes loob ja toetab sõbralikke ning toetavaid suhteid laste, vanemate ja kolleegide vahel. Probleemide või murettekitavate juhtumite korral teavitab vanem rühma õpetajat ja/või direktorit.
07.03.2025 13:44